Grenoble – hlavné mesto francúzskych Álp

Grenoble pre bežného zahraničného turistu na prvé počutie nepatrí k tým najznámejším francúzskym mestám. Toto asi 500-tisícové mesto (vrátane okolitej aglomerácie) sa nachádza na juhovýchode Francúzska, v blízkosti francúzskych Álp, naozaj neďaleko od švajčiarskych a talianskych hraníc. Vďaka jeho polohe sa tu miesia stredofrancúzske prvky z okolia Lyonu so stredomorskými vplyvmi z Provence a horskými prvkami z alpského prostredia. Grenoble je hlavným mestom administratívnej oblasti Isère v regióne Rhône-Alpes, centrom výskumu, vývoja, zdravotným centrom a tiež veľmi príjemným študentským mestom. 

 

Geografia okolia

 

Grenoble leží v doline v tvare ypsilonu obkolesenej troma horskými masívmi – Vercors na západe, Belledonne na východe a Chartreuse na severe. Napriek tomu, že sa v okolí nachádzajú vysoké hory – najvyšší vrch masívu Belledonne dosahuje 2 977 m n.m., je mesto veľmi rovinaté a teplé. Grenoblom pretekajú dve rieky – Drac a Isère, ktoré sa v severnej časti zlievajú. V meste a jeho okolí existuje rozvinutá sieť cyklotrás, čo robí z bicykla obľúbený dopravný prostriedok. Verejná doprava je zabezpečená charakteristickými nízkopodlažnými električkami spájajúcimi protiľahlé konce mesta, ktorých linky sa v centre mesta pretínajú. 

Na skale nad mestom sa týči pevnosť La Bastille zo 16. storočia. Spoza mestského parku Jardin de Ville na ňu vedie lanovka v podobe piatich menších „bubliniek“. Táto lanovka je pre mesto charakteristická. Každá z bublín je schopná prepraviť 6 ľudí. Na Bastillu sa taktiež dá vyviezť autobusom a autom, prípadne vyjsť pešo – cesta trvá približne hodinu. Návštevník si môže vybrať, či sa rozhodne vychádzať hore kratšou cestou po strmých schodoch alebo dlhšou mierne stúpajúcou trasou po chodníku. Pôvodne pevnosť slúžila na obranu, dnes sa niektoré z budov tohto komplexu využívajú ako študentský internát. V najvyšších priestoroch pevnosti sa nachádza múzeum, bistro a reštaurácia. Strecha je premenená na vyhliadkovú plošinu s ďalekohľadmi a tabuľami, ktoré popisujú, aké vrchy možno vidieť na horizonte. Výhľad za jasného pekného počasia naozaj stojí za to – v diaľke sa týči Mont Blanc vzdialený 110 km.

Grenoble je veľmi dobre umiestnený aj čo sa týka polohy voči ostatným francúzskym mestám – do Paríža sa dostanete priamou linkou TGV za tri hodiny, Lyon je vzdialený približne 100 km, historicky významný Avignon 200 km a Marseille 300 km. Najbližšie letiská sú v Lyone a Ženeve, ktorá je vzdialená len 120 km. V Grenobli nachádza letisko tiež, funguje však najmä počas víkendov v zimnej lyžiarskej sezóne.

 

                    

 

Lokálne špecifiká

 

Typickým miestnym produktom je bylinkový likér Chartreuse zelenej farby. Vyrába sa podľa tradičného receptu v liehovare v obci Voiron, kde si možno dohodnúť aj exkurziu s ochutnávkou. V cukrárni v centre mesta vyrábajú aj zmrzlinu s Chartreuse príchuťou.

V okolí Grenoblu je tiež veľmi populárnou miestna odroda vlašského orecha - „la noix de Grenoble“. Okrem cukrárenských výrobkov a koláčov sa tieto orechy hojne využívajú aj vo variáciách zeleninových šalátov, prípadne zapečené do bagety. Pestrosť rôznych kultúrnych a kulinárskych vplyvov dotvára miestna talianska menšina - severný breh rieky Isère je posiaty talianskymi reštauráciami, najmä pizzeriami.

Grenoble je ďalej charakteristický veľkým množstvom zahraničných študentov a po Paríži tvorí druhú najväčšiu anglofónnu komunitu vo Francúzsku. Táto informácia však môže zavádzať – dohovoriť sa anglicky sa tu na niektorých vybraných miestach dá, určite lepšou možnosťou však zostáva vedieť po francúzsky.

Mesto je tiež známe svojím rozvinutým výskumom a vývojom, najmä vo fyzike, aplikovanej matematike, biotechnológiách a nových technológiách v oblasti energetiky. V severozápadnej časti mesta sa v komplexe „polygone scientifique“ nachádza niekoľko výskumných stredísk. Okrem prírodných vied má Grenoble rozvinutý výskum aj v humanitnej oblasti a v politických vedách.

 

Blízke okolie

 

Okrem trávenia voľného času v horách, parkoch, múzeách alebo prechádzkami po meste sa v blízkom okolí Grenoblu nachádzajú dva menšie zámky v krásnom prírodnom prostredí.

  

Sassenage

Sassenage je obec s asi 11 000 obyvateľmi tesne pri Grenobli, v jeho severozápadnej časti, pri sútoku riek Isère a Drac. Nad malým, ale starostlivo udržiavaným centrom obce sa týči strmá skala, ktorá dodáva okoliu špecifický ráz. Obľúbeným miestom návštevníkov je menší zámok s parkom, v ktorom sa zvyknú usporadúvať svadby, najmä v sobotu, čo je tiež jediný deň, kedy zámocký park nie je možné navštíviť. Miestnou zaujímavosťou, ktorú možno vidieť po vyšliapaní na kopec nad obcou, sú strechy z rôznofarebnej škridle v odtieňoch béžovej, červenej a hnedej. V okolí Sassenage je možné navštíviť aj jaskynné komplexy.

 

 

 

Vizille

20 km od Grenoblu sa nachádza o niečo menšie mestečko Vizille so zámkom zo 17. storočia a naozaj rozľahlým zámockým parkom, ktorý z jednej strany hraničí s okolitými horami. Prírodný areál zámku je rozdelený na dve časti – záhrady s kvetinovým záhonom, bylinkovou záhradkou a včelími úľmi pre výrobu medu a o niečo prirodzenejší park, v ktorom možno pozorovať lesnú zver, najmä jelene. V zadnej časti parku sa nachádza udržiavaná drevená rozhľadňa s výhľadom na polia, krmelec a potok, do ktorého sa chodí zver napájať. V priestoroch zámku sa na viacerých poschodiach rozkladá nachádza múzeum Veľkej francúzskej revolúcie. Súčasťou expozície sú maľby – výjavy z Veľkej francúzskej revolúcie na veľkých plátnach, sochy, dobový nábytok a riad, miestnosť venovaná udalostiam vzniku Deklarácie práv človeka a občana, miestnosť, kde sa premietajú krátke súvisiace filmy a expozície zamerané na vlastníkov zámku. Vizille je z Grenoblu dostupné aj pravidelnou autobusovou linkou.