Články

Tout le bonheur du monde

Pieseň Tout le bonheur du monde zložila a pôvodne naspievala francúzska hudobná skupina Sinsemilia. V roku 2016 ju prespievala skupina Kids United, zložená z detských a tínedžerských speváckych talentov, v rámci ich druhého albumu s rovnomenným názvom.

Gérard Lenorman : La ballade des gens heureux

Pieseň La Ballade des gens heureux zložil a prvýkrát interpretoval Gérard Lenorman v roku 1975. Doteraz je jednou z jeho najznámejších skladieb. Odvtedy ju prespievali viacerí známi aj menej známi interpreti. Vypočuť si ju môžete buď v pôvodnom znení, alebo ako duo Gérard Lenorman & Zaz.

LOUANE - Si t'étais là

Louane alebo Louane Emera, vlastným menom Anne Peichert, je mladá francúzska speváčka a herečka. Preslávila sa hlavnou úlohou vo filme Rodinka Beliérovcov, za ktorú získala Cézara v kategórii najlepšia ženská herecká nádej.

FRANCIS CABREL – Je l’aime à mourir

Francis Cabrel je francúzsky spevák a skladateľ. Narodil sa 23. novembra 1953 vo Francúzsku, jeho rodičia však pochádzajú  z Talianska. Jeho veľkým idolom a hudobnou inšpiráciou sú Bob Dylan a Leonard Cohen. Pieseň "Je l'aime à mourir" patrí k jeho najväčším úspechom. Prajeme vám príjemné počúvanie!

Déjeuner du matin

Jacques Prévert est un poète, scénariste, parolier et artiste français, né le 4 février 1900 à Neuilly-sur-Seine. Auteur de recueils de poèmes, parmi lesquels Paroles (1946), il devint un poète populaire grâce à son langage familier et à ses jeux sur les mots. Ses poèmes sont depuis lors célèbres dans le monde francophone et massivement appris dans les écoles françaises. Voici son fameux poème Déjeuner du matin.

Chandeleur

C'est la Chandeleur : faites sauter les crêpes ! Vedeli ste, že Francúzi na Hromnice jedia palacinky? Odkiaľ táto tradícia pochádza a prečo sa každoročne 2. 2. vo francúzskych domácnostiach obracajú (tým šikovnejším to ide aj "vyhodením do vzduchu") a degustujú palacinky?